Club News:
•  CIYC Club Boat Program:
All of the benefits, none of the grief! Building on last year's success and a healthy demand, the CIYC Club Boat Program continues boat acquisitions chosen to satisfy both day-sailing and racing passions. Whether you're new to the sport, between boats, or interested in meeting new sailing companions, this program makes it a breeze to enjoy the great pleasures of sailing and Yacht Club membership.
See our Club Boat page for details, and see you on the water!
•  2014 Fall Launch Schedule:
Click to view: 2014 Fall Launch Schedule.
•  2014 Race Results:
American YC Fall Regatta
Whirlwind – William Purdy & crew: 1st Place, PHRF Division II – Winner of the Joyette Trophy for best overall performance of the PHRF fleets

City Island YC Sayers Series Regatta:
Division 1:
1. Cu Na Mara – Mike McNamara
2. Harm's Way – Hope Hild/Tom Diehl
3. Witt's End – Betsy Haggerty

Division 2:
1. Wild Child – Brad Stone/Peggy Kaplan
2. Eagle – Ernie Bivona
3. First Rate – Ed & Lisa Woolsey

Division 3:
1. Tanit – Vadim Permakoff
2. Airplane – Andrew Blackman
3. Too Many Toads – Hank Buchanan

Division 4:
1. Rita – Arthur Sa
2. Live Wire – Jim Lynch
3. Watercolour – Francine Alheid

Beneteau First 36.7 North American Championship - Black Rock YC:
Whirlwind – William Purdy & Crew: 2nd Place

Storm Trysail & Riverside YC L.I. Sound Championship:
Whirlwind – William Purdy & Crew: 1st Place, Beneteau 36.7 Division

Douglaston YS Captain's Island Race:
Division 1 - Non-Spin:
Mustang Sally – Jim Dennis & Dave Stolarz (double-handing!): 2nd Place
Division 2 - Spin:
Excalibur – Charles Hurd & Crew: 3rd Place
Division 3 - Spin:
Chaika #150; Judson/Coar & Crew: 1st Place

Stamford YC 2014 Vinyard Race:
Thin Man – Todd Aven & Crew: 1st Place - Seaflower Reef, Class 4 PHRF:
Rita – Arthur Sa & Crew: 2nd Place - Cornfield Point, Class 2 PHRF

City Island YC Women Skipper's Race:
J24 One-design Division:
1. Watercolour – Francine Alhied & Crew
2. Trinity – Julie Androshick & crew
3. Jeepers – Janice Sheinberg & crew

PHRF Non-Spinnaker:
1. Quee Queg – Lauretta Abbott & crew
2. Harm's Way – Hope Hild & crew
3. Maccabee – Bob Berent & crew

PHRF Spinnaker A:
1. Courageous – Karen Panariello & crew
2. Wild Child – Peggy Kaplan & crew
3. Desperado – Karen Martinez & crew

PHRF Spinnaker B:
1. Andiamo – Paul Strauch & crew
2. Sabotage – Alysia Johnson & crew
3. Thin Man – Barbara Karpinska & crew

City Island YC Day Race:
PHRF Divisions:
Non-Spinnaker A:
1. Sundance – Joel Ziev & crew
2. Impulse – Len Di Iorio & crew
3. The Real Macaw – Sid Kiwitt & crew

Non-Spinnaker B:
1. Mustang Sally – James Dennis & crew
2. Rowan – Jason D'amore & crew
3. Chieftain – Robert Chuda & crew

Spinnaker A:
1. Wild Child – Brad Stone & crew
2. Speedway Boogie – Chris Brady & crew
3. Excalibur – Charles Hurd & crew

Spinnaker B:
1. Thin Man – Todd Aven & crew
2. Red Pepper – Mark Corbisiero & crew
3. Courageous – Karen Panariello & crew

Spinnaker C:
1. Avalanche – Craig Albrecht & crew
2. Andiamo – Paul Strauch & crew
3. Six Brothers – Chris Kramer & crew

Larchmont YC Race Week:
PHRF Non-Spin Division:
Chieftain – Robert Chuda and crew: 2nd Place
Eagle – Ernie Bivona and crew: 3rd Place

RYC Stratford Shoal Race:
Thin Man – Todd Aven and (1) Crew: 3rd Place, PHRF Doublehanded Division

City Island YC Distance Race:
PHRF Spin Division:
Shooting Star – Steve Cain & Crew: 1st Place
Thin Man – Todd Aven & Crew: 2nd Place
Breakaway – Richie Palmer & Crew: 3rd Place

EBYRA City Island Cup:
PHRF Spinnaker Division:
Whirlwind – William Purdy & Crew: 1st Place
Deviation – Iris Vogel & Crew: 2nd Place
Thin Man – Todd Aven & Crew: 3rd Place

PHRF Non-Spinnaker Division:
Eagle – Ernie Bivona & Crew: 1st Place
Wolf – Casey Rappold & Crew: 2nd Place
New Freedom – Mark Lasser: 3rd Place

Winner of the City Island Cup: Eagle

Cedar Point OD Regatta:
Whirlwind – William Purdy & Crew: 1st Place, Beneteau First 36.7 Division

PWYC Day Race:
Wild Child – Brad, Peg & Crew: 2nd Place PHRF 2
Excalibur – Charles Hurd & Crew: 3rd Place PHRF 2
Mustang Sally – Jim Dennis & Crew: 1st Place PHRF 3 NS

AYC Spring Series Regatta:
Whirlwind – William Purdy & Crew: 2nd Place, PHRF II, Division 2

2014 San Diego NOOD Regatta:
Whirlwind – William Purdy & Crew: 6 Races, 6 Bullets, First Place, Beneteau First 36.7 Division
•  2013 Race Results:
Now on our Regatta Page.

 2015: Events Coming Soon

Yahoo Weather Forecast and
Extended Outlook
Intellicast Live Doppler Radar
Loop for the Tri-State
NOAA Marine Weather Forecast for
the Western Long Island Sound
Execution Rocks Weather Buoy
 

City Island Yacht Club
63 Pilot Street, City Island, NY 10464
Copyright © 2014